КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
(ЯСЛА-САДОК)
КОМБІНОВАНОГО ТИПУ №75
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Хуторна Лідія Іванівна
Освіта: Неповна вища, Жовтоводське педагогічне училище, 1974 рік
Спеціальність за дипломом: вихователь дитячого садка
Педагогічний стаж: 37 років
Кваліфікаційна категорія: 11 тарифний розряд
Методична проблема: "Використання схем-опор в формуванні зв’язного мовлення дошкільника"
Характеристика розвитку мовлення на
різних вікових етапах дошкільнят.
Оволодіння мовою – це один із найважливіших процесів становлення особистості. Дар мови вважається найважливішим, адже саме завдяки ньому людина має можливість відчути радість від спілкування. Важливим є факт відсутності речей та явищ, котрі неможливо було б описати без застосування вербального опису. Звучання музики, її самобутність та яскравість фарб, шелест дерев, мелодії природи та інші явища, - це все набуває своєї унікальність, коли їх можна описати за допомогою різнобарвності та голосистості слів. Це все пригнічує сумний факт, що не кожна людина матиме змогу оволодіти мистецтвом мови за життя. Згадаймо слова С. Аксакова: «Слово є перша ознака свідомого та розумного життя. Слово є відтворення усередині себе світу». Відтворення це триває все життя, але особливо інтенсивно - у перші роки. І дуже важливо допомогти дитині якомога успішніше оволодіти прекрасним даром.»
Сучасні підходи до розвитку зв’язного мовлення у дітей
Проблема розвитку зв’язного мовлення дітей добре відома педагогічним працівникам. Тож головним завданням для вихователів ЗДО є вдосконалення діалогічного та монологічного мовлення дітей, що сприяє розвитку їх зв’язного мовлення. Цю проблему можна вирішити через різні види мовленнєвої діяльності: переказ літературних творів, складання описових розповідей, створення творчих оповідань, заучування віршів, складання розповідей за картиною.
Щоб досягти певних результатів, першочергово треба враховувати умови для успішної реалізації ідей програми з мовленнєвого розвитку, а також слід використовувати нетрадиційні форми роботи з дітьми з формування зв’язного мовлення.
Умови, які повинен враховувати педагог, для успішної реалізації ідей програми з мовленнєвого розвитку:
* Насамперед, новий мовленнєвий матеріал, незнайома інформація мають подаватися дитині з урахуванням її потреб, намірів, інтересів. Майстерність педагога, саме у тому й полягає, щоб побачити настрій, бажання, стан вихованця.
* Не варто до кінця розкривати перед дітьми всі особливості мовленнєвого матеріалу. Краще, коли дошкільнята самостійно або разом з дорослим дошукуватимуться елементів новизни, несхожості-схожості, варіативності. Дітям імпонує позиція дослідників, відкривачів. Однак елементи новизни варто поєднувати з набутим досвідом, знайомою інформацією,
* Не варто активно закликати дітей до спільної роботи, гри, а тим паче, відвертати їхню увагу від вільної, самостійно обраної діяльності, краще – зацікавити їх.
* Дорослий має задовольнити бажання дитини взяти участь у спільній діяльності, паралельно реалізуючи мовленнєві, пізнавальні, розвивальні педагогічні завдання.
* За особистісно орієнтованого підходу однотипні вказівки, повчання, особливо для всієї групи дітей, не мають права на існування.
* Реалізуючи завдання комунікативно-мовленнєвого розвитку дитини, дорослий має всіляко спонукати її до активності, свідомо обмежуючи свою участь доречними, лаконічними висловлюваннями
* Важливо, щоб дорослий брав на себе роль не контролера чи експерта, а носія інформації. За умови, що вихователь є для дитини авторитетною особою, така форма пред’явлення вимог спонукає її до саморегуляції і самокорекції.