КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
(ЯСЛА-САДОК)
КОМБІНОВАНОГО ТИПУ №75
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Освітні втрати — це прогалини у знаннях і навичках, які виникають в дітей під час освітнього процесу у порівнянні зі стандартами освіти та очікуваними результатами навчальних здобутків.
Освітні втрати можуть виникати з різних — як індивідуальних, так і системних — причин. Серед них: здоров’я, війна, пандемія, надзвичайні ситуації природного характеру.
Значний вплив також накладається на освітні втрати, зумовлені у 2020—2021 роках пандемією COVID-19. Окрім безпосередньої зупинки освітнього процесу, що мав місце у всій країні після 24 лютого 2022 року, а також обмежень дистанційного навчання, на виникнення освітніх втрат можуть впливати також інші чинники:
-
бойові дії та окупація;
-
повітряні тривоги;
-
виїзд учнівства за кордон;
-
переїзд у межах України;
-
відключення електроенергії;
-
руйнування значної частини закладів освіти.
Як доводить практика: якщо прогалини в навчанні педагоги намагаються наздогнати просто на заняттях, при цьому просуваючись у новому матеріалі, це не є ефективним та лише заплутує здобувачів освіти. Необхідні цільові заходи, щоб допомогти надолужити втрачене.
Можливі варіанти:
-
Збільшення часу навчання
-
Прискорена освіта
-
Програми прискореного навчання
-
Корекційні програми
-
Адаптивне навчання
-
Програми надолуження освітніх втрат
Організація освітнього процесу в різних
форматах і подолання освітніх втрат
Організовувати освітній процес у ЗДО в 2024/2025 н. р. слід відповідно до Базового компонента дошкільної освіти (далі — Стандарт) та враховувати під час взаємодії з дітьми «Методичні рекомендації до оновленого Базового компонента дошкільної освіти». Також слід взяти до уваги наказ МОН «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності» від 20.04.2015 № 446.
Освітні втрати
Освітню взаємодію з дітьми варто організовувати з урахуванням надолуження освітніх втрат. Для цього потрібно:
-
спланувати комплекс заходів на підтримку дітей дошкільного віку, які мають освітні втрати через обставини, викликані дією правового режиму воєнного стану, для їхньої інтеграції та адаптації до освітнього процесу в ЗДО відповідно до Стандарту;
-
організувати та надавати психологічну допомогу учасникам освітнього процесу;
-
взяти до уваги програми підтримки педагогів ЗДО та розвиток їхньої професійної кваліфікації під час розроблення стратегії надолуження знань.
Для того щоб зберегти цілісність освітнього процесу в умовах можливої небезпеки, варто планувати освітню взаємодію з дітьми так, щоб у разі необхідності розпочату діяльність можна було продовжити в укритті.
Освітня взаємодія з дітьми в ЗДО: надолуження освітніх втрат через дію воєнного стану
-
Спланувати комплекс заходів на підтримку дітей, які перебували за кордоном та за межами ЗДО й опинилися поза дошкільною освітою, їхньої подальшої інтеграції та адаптації ло освітнього процесу в ЗДО відповідно до вимог БКДО (2021).
-
Зберегти цілісність і неперервність освітнього процесу в умовах можливої небезпеки, плануючи також освітню взаємодію з дітьми в укритті відповідно до теми дня та інтересів дітей.
-
Забезпечити «живе спілкування» з дітьми з поступовим переходом від дистанційної моделі дошкільної освіти до очної чи змішаної (очна та дистанційна освіта) з урахуванням рівня безпеки у регіоні.
-
Вивчити індивідуальну траєкторію розвитку кожної дитини, у тому числі дітей з ООП, спрямувавши зусилля педагогічного колективу та команди супроводу дитини з ООП на підвищення рівня розвитку вихованців формування йх компетентностей відповідно до Державних стандартів дошкільної освіти та освітньої програми ЗДО, ПІР дітей з ООП. Забезпечити проведення внутрішнього моніторингу якості дошкільної освіти.
ЕЛЕКТРОННИЙ МАТЕРІАЛ В ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИЦІ ПОДОЛАННЯ ОСВІТНІХ ВТРАТ:
Рекомендації, розроблені МОН та UNICEF щодо організації програм з надолуження освітніх втрат
ДСЯОУ «Як компенсувати «освітні втрати» рекомендації для органів влади, засновників і директорів закладів освіти
https://sqe.gov.ua/yak-kompensuvati-osvitni-vtrati-rek/
Освітні втрати: причини та шляхи подолання разом з проєктом «Всеосвіта»
https://vseosvita.ua/c/vseosvita/post/94007
Освіторія «Освітні втрати: наздоганяємо навчальну програму без стресу»
https://osvitoria.media/experience/osvitni-vtraty-nazdoganyayemo-navchalnu-programu-bez-stresu/
Освіторія «Як надолужити прогалини в знаннях: закордонний досвід»
https://osvitoria.media/experience/yak-nadoluzhyty-progalyny-u-znannyah-zakordonnyj-dosvid/
Освіторія «Які методи надолуження освітніх втрати довели свою ефективність?»
Інтернет-конференція: «Подолання освітніх втрат: теорія та практика»
https://www.youtube.com/watch?v=Etuj6oICUiQ
Видавнича корпорація «Ранок» « Освітні втрати: сутність, проблеми, пошук шляхів подолання»
https://www.youtube.com/watch?v=Dems8NAP1TA
Міська програма "Подолання освітніх втрат, викликаних особливостями організації освітнього процесу в 2020-2023 роках в закладах дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти на 2023/2024 навчальний рік"
Рішення колегії департаменту освіти і науки виконкому криворізької міської ради від 21.09.2023 протокол №1
Міський проєкт "Подолання освітніх втрат, викликаних особливостями організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в 2020 - 2023 роках" на 2023 - 2024 навчальний рік
Рекомендації щодо організації програм з надолуження освітніх втрат
https://drive.google.com/file/d/1qV638EyVpFjbvn37FwRcJlD7CZA1_Nq9/view?usp=sharing