top of page

Освітні втрати

            Освітні втрати — це прогалини у знаннях і навичках, які виникають в дітей під час освітнього процесу у порівнянні зі стандартами освіти та очікуваними результатами навчальних здобутків.

   

            Освітні втрати можуть виникати з різних — як індивідуальних, так і системних — причин. Серед них: здоров’я, війна, пандемія, надзвичайні ситуації природного характеру.

            Значний вплив також накладається на освітні втрати, зумовлені у 2020—2021 роках пандемією COVID-19. Окрім безпосередньої зупинки освітнього процесу, що мав місце у всій країні після 24 лютого 2022 року, а також обмежень дистанційного навчання, на виникнення освітніх втрат можуть впливати також інші чинники:

  •  бойові дії та окупація;

  •  повітряні тривоги;

  •  виїзд учнівства за кордон;

  •  переїзд у межах України;

  •  відключення електроенергії;

  •  руйнування значної частини закладів освіти.

             Як доводить практика: якщо прогалини в навчанні педагоги намагаються наздогнати просто на заняттях, при цьому просуваючись у новому матеріалі, це не є ефективним та лише заплутує здобувачів освіти. Необхідні цільові заходи, щоб допомогти надолужити втрачене.

Можливі варіанти:

  1. Збільшення часу навчання

  2. Прискорена освіта

  3. Програми прискореного навчання

  4. Корекційні програми

  5. Адаптивне навчання

  6. Програми надолуження освітніх втрат


                           Організація освітнього процесу в різних
                            форматах і подолання освітніх втрат

             Організовувати освітній процес у ЗДО в 2023/2024 н. р. слід відповідно до Базового компонента дошкільної освіти (далі — Стандарт) та враховувати під час взаємодії з дітьми «Методичні рекомендації до оновленого Базового компонента дошкільної освіти». Також слід взяти до уваги наказ МОН «Про затвердження гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності» від 20.04.2015 № 446.

Освітні втрати

            Освітню взаємодію з дітьми варто організовувати з урахуванням надолуження освітніх втрат. Для цього потрібно:

  • спланувати комплекс заходів на підтримку дітей дошкільного віку, які мають освітні втрати через обставини, викликані дією правового режиму воєнного стану, для їхньої інтеграції та адаптації до освітнього процесу в ЗДО відповідно до Стандарту;

  • організувати та надавати психологічну допомогу учасникам освітнього процесу;

  • взяти до уваги програми підтримки педагогів ЗДО та розвиток їхньої професійної кваліфікації під час розроблення стратегії надолуження знань.

Для того щоб зберегти цілісність освітнього процесу в умовах можливої небезпеки, варто планувати освітню взаємодію з дітьми так, щоб у разі необхідності розпочату діяльність можна було продовжити в укритті.

bottom of page