КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
(ЯСЛА-САДОК)
КОМБІНОВАНОГО ТИПУ №75
КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Вівсюк Наталія Анатоліївна
Освіта: Криворізький державний педагогічний університет,2005 , педагогічне училище,2001 ,Музична школа.
Посада:керівник музичний
Спеціальність за дипломом: вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури,вихователь дошкільного закладу.
Педагогічний стаж: 22 роки
Кваліфікаційна категорія: спеціаліст першої категорії
Рік атестації: 2020 рік
Методична тема: Розвиток творчих здібностей через музично-театралізовану діяльність
Мета і завдання розвитку творчих
здібностей дітей через музично-театралізовану
діяльність
СФОРМУВАТИ У ДІТЕЙ ОСНОВИ МУЗИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ ЗАГАЛЬНО-ХУДОЖНЬОГО ТА ЕСТЕТИЧНОГО ВИХОВАННЯ.
РОЗВИВАТИ ЛЮБОВ ТА ІНТЕРЕС ДІТЕЙ ДО МУЗИКИ ТА СПІВУ.
РОЗВИВАТИ МУЗИЧНІ ЗДІБНОСТІ , МИСЛЕННЯ ТА ТВОРЧУ УЯВУ.
ВИЯВЛЯТИ МУЗИЧНІ ЗАДАТКИ ДІТЕЙ ТА ДБАТИ ПРО РОЗВИТОК ЇХ ТАЛАНТІВ.
ВИКОРИСТОВУВАТИ ДИФЕРЕНЦІЙОВАНИЙ ТА ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПІДХІД ДО ДІТЕЙ.
ДЛЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО ТА КРЕАТИВНОГО РОЗВИТКУ ДІТЕЙ ВИКОРИСТОВУВАТИ ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ.
ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ЧЕРЕЗ МИСТЕЦТВО,
ЯСНІШЕ МИСЛИТИ , ГЛИБШЕ ВІДЧУВАТИ.
А. ФІЛІПЕНКО
ПРЕКРАСНЕ ПРОБУДЖУЄ ДОБРО.
Д.Б. КАБАЛЕВСЬКИЙ
ПОЧУТИ МУЗИКУ, ЦЕ ВЖЕ ЇЇ ЗРОЗУМІТИ.
Б. В. АСТАФ’ЄВ
МУЗИКА ПОВИННА ВИСІКАТИ ВОГОНЬ З ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ .
ЛЮДВІГ ВАН БЕТХОВЕН
Основні завдання музичного керівника:
-
Навчити дітей необхідним вокально-хоровим навичкам.
-
Виразно і емоційно передавати настрій і характер пісень.
-
Навчити правильно брати дихання, інтонувати мелодію.
-
Виконувати основні музично-ритмічні рухи.
-
Ритмічно грати на музичних інструментах, імпровізувати, фантазувати.
-
Відчувати і розуміти музику.
-
Розвивати музикальність( розвивати слух, пам’ять, мислення )
-
Ознайомити дітей з нотною грамотою.
-
Викликати бажання рухатися під музику.
-
Заохочувати і зацікавлювати дітей до музичного мистецтва.
РОЛЬ МУЗИКИ У ЖИТТІ ДИТЯЧОГО САДУ
Музичне виховання дошкільнят здійснюється не тільки під час занять, свят, розваг, але і в години дозвілля, самостійних ігор, під час прогулянок, ранкової гімнастики і т. д.
Включення музики в повсякденне життя дітей в умовах дитячого садка повинно визначатися умілим та чітким керівництвом вихователя, який, враховуючи цілі та завдання виховання, а також схильності, інтереси дітей та їх можливості, самостійно і за допомогою музичного керівника підбирає музичний репертуар, припускаючи включення його в різноманітні моменти життя дитини.
Робота з батьками
Музика в години дозвілля.
Діти люблять слухати музику не тільки під час музичних занять: також, з великим інтересом вони слухають пісні, танцювальну, інструментальну музику в грамзапису.
У дітей старшого дошкільного віку виникає інтерес до музики певного характеру, жанру, з'являються улюблені твори, які хотілося б слухати частіше. Тому так важливо мати в кожному дитячому садку електропрогравач і комплект грамплатівок із записами дитячих пісень, танців, музичних казок, інсценівок і т. д.
Вихователь повинен підтримувати інтерес дітей до музики, бажання слухати її. Його основним завданням в плані музичного виховання дітей є за
кріплення тих знань, умінь, навичок, які діти отримують на музичних заняттях. З цією метою він співає разом з ними знайомі пісні, займається з окремими дітьми, допомагаючи їм освоїти як складний елемент танцю, так і гру на музичних інструментах. Отже, вихователь повинен добре знати весь музичний репертуар, який розучується під час музичних занять.
У багатьох дитячих садках організовуються поздоровлення дітей з днем народження. У такі дні музика, самостійне спів, танці дітей дуже доречні. Хлопці можуть самі скласти для свого товариша пісню, виконати танець, зіграти на музичних інструментах. Все це не тільки розвиває музичні здібності дітей, а й привчає їх піклуватися один про одного, робити і виконувати те, що приємно товаришеві.
Поради батькам щодо музичного виховання в ЗДО
І з самого дитинства, людина пам’ятає, дорожить, тримає у свідомості голос мами. Мелодія колискової надовго залишається в підсвідомості. Колискові пісні пишуть, використовуючи нотки самої чистої любові, збираючи їх у гармонію ніжності. Щось магічне зберігає в собі мелодія колискової. Вона утішає, заспокоює, змушує забути про біль, допомагає заснути.
Коли дитина зовсім мала, вона звикає відразу до певного тембру голосу, що буде служити для неї свого роду знаком, або символом безпеки, спокою. Діти - дуже емоційні, їх ніхто не навчив ще тому, що емоції потрібно стримувати, тому вони всі їх моментально показують. Найменший дискомфорт і відразу жалібний плач вибухає по всій окрузі, але як тільки зробити для неї що-небудь приємне, як зразу з’являється на її обличчі посмішка. Тому, коли дитина чує спокійну, м'яку пісеньку, що наспівує рідний голос мами, їй стає дуже добре, комфортно, маля легко заспокоюється й швидко засинає. Дуже зворушливо слухати, як батьки співають тихенько колискові для своїх малят. Здається, нібито вся ніжність світу збирається над теплою постіллю в такі моменти.
Як тепер не визнати чарівних властивостей колискових. І слова й музика в цих піснях спрямовані саме на те, щоб відшукати спокій у душі, зберегти його там на якийсь час. Колискова - це магія. Одні з найдужчих емоцій, почуттів, такі як - пещення, любов, турбота, ніжна тривога народжуються в душі співаючих і слухаючих. Зумійте правильно скористатися цими чарами. Насамперед , колискова допомагає зовсім крихітному маляті надалі швидше навчиться розмовляти, і сприймати мова, що він чує. Плавне, повільне звучання часто повторюваних слів, друкується в підсвідомості, і спливають пізніше, полегшуючи перші спроби дитини поспілкуватися за допомогою видаваних їм звуків.
Для старших дітей значення колискової трохи інше. По-перше, саме колискова допомагає дитині заспокоїться після дня, що буває й важким і стомлюючим. Маля часто переповнене враженнями й емоціями, йому важко буває просто перейти в спокійний стан відпочинку.
Колискова розслаблює, допомагаючи в цьому - причому не тільки словами й мелодією. У багатьох родинах щовечірня колискова - це ритуал. Дитина знає вже, що зараз мама проспіває пісеньку - і всі тривоги й турботи будуть забуті до ранку. Можна закрити очі й заснути адже мама - найдорожча й рідна істота - за допомогою колискової переконує в тім, що все добре й сон не буде порушений. Друге значення колискової складається для дитини в одержуваній їм з пісні інформації. Безглуздих колискових не буває. Так що ці пісні є, по суті, кодом, покликаним донести до дитини необхідний обсяг інформації. А ще їх уважають чудовим терапевтичним засобом.
По заявах медиків, колискові здатні служити профілактикою рухових і мовних розладів, а, крім того, вони благотворно впливають на надмірно вразливих, нервових,дітей, або ж пережили травму чи стрес. Так що колискові пісні не тільки принесуть дитині гарний настрій, але й допоможуть виростити її здоровою.
Музика в житті дитини
Музичне виховання - частина естетичного виховання дитини. Естетичне виховання проходить через ознайомлення дітей з різними видами мистецтва (музика, образотворче мистецтво, театр, хореографія, література, фольклор). Музика розвиває музичну культуру і формує позитивні якості особистості. Музика в більшій ступені, ніж інший вид мистецтва доступний дитині.
Як це прекрасно-знайомити дітей з музикою. Діти дуже люблять слухати. Треба більше і більше співати дітям без музичного супроводу, щоб вони не тільки слухали, але й розуміли, про що ця пісня, вслухувались в звучання слів та словосполучень.
Музика, як і художнє слово чи картина, повинна стати для дітей способом вираження почуттів, настрою. Слухання музики розвиває інтерес до неї, любов, розширює кругозір, підвищує музичне сприйняття. Музика для слухання буває вокального і інструментально. Це можуть бути пісні виконані батьками, чи музичні твори у грамзапису, ауді та відео записи. Для кращого запам’ятовування пісні чи музичного твору, можна асоціювати його з тим, що бачить дитина навкруг себе. Намалювати те, про що вона чула. Дуже гарно запам’ятовують діти пісні з мультфільмів, тому, що вони сприймають пісню образно, відносно того чи іншого героя. Батьки повинні вчити дитину любити пісню, насамперед народну пісню, тому що народна пісня має художньо-виховну цінність.
Для розвитку ритмічного сприйняття треба користуватись музичними інструментами. Але в домашніх умовах це можуть бути такі предмети: ложки, палички, камінці, капронові пляшечки чи коробочки, які наповнюють крупою, горохом, квасолею. І граючи на такому інструменті, дитина покращує виконання пісні і одержує велике задоволення. Для розвитку танцювальних навичок - потрібно якомога більше розвивати у дитини потребу в рухах. Давати можливість розвивати танцювальну творчість, щоб дитина одержувала максимум задоволення. Якщо музика викликатиме у вашої дитини позитивні емоції, вона сприйматиме навколишній світ гармонійно і оптимально.
Вчимо дитину слухати музику
Дуже часто батьки вважають, що дитину не варто долучати до музики, якщо
сама дитина не виявляє до неї особливого інтересу. Це не зовсім вірно. Дитині
необхідно слухати музику.
Перший досвід такої діяльності малюк отримує в сім'ї, слухаючи музичні записи,
спів дорослих. Не можна заперечувати позитивного впливу самостійної діяльності
дитини на розвиток його музикальності, разом з тим тривалі спостереження за
музичним розвитком дітей переконують в тому, що необхідною умовою такого
розвитку на ранньому віковому етапі є спільне сприйняття музики. На жаль, батьки
рідко слухають музику разом з дітьми.
А тим часом давно помічено, що музика - самий благодатний фон, на якому
виникає духовна спільність між людьми. Вона допомагає встановити контакт між
дорослим і дитиною. У якій формі може бути виражене спільне сприйняття музики? Воно й у співі дитини для своїх батьків, і в спільному виконанні танців, і в слуханні музики.
У процесі спільного сприйняття в дитини виникає бажання поділитися своїми почуттями з дорослими. А це дуже важливо і для встановлення духовного контакту між дитиною і дорослим і для початкового етапу навчання слухання музики. Якщо ви хочете навчити дитину слухати музику, постарайтеся спочатку самостійно відчути, зрозуміти те твір, який підібрали для малюка. Всім відомо, що на відміну від такої галузі знань, як література, музика не розкриває, а передає настрій і думки композитора, і впливає, перш за все, на відчуття слухача. Тому для початку краще обрати невеликий твір з добре вираженим характером, настроєм і ясною мелодією. Після прослуховування заведіть бесіду з дитиною про прослуханої музики. Головне, щоб прослуханий твір знайшло емоційний відгук у душі дитини.
Маленькі діти охоче слухають народні мелодії, музику танцювальної характеру, люблять колискові. Як же навчати дитину слухати музику? Існують самі різні прийоми. Якщо дитина слухає музику на самоті, то він може відволіктися. Але якщо ж цю музику дитина слухає разом з батьками, то він висловлює свої емоції, радіє.
Дуже корисно слухати музику разом з однолітками, діти прагнуть, як можна яскравіше передати товаришеві свої враження від музики, висловити їх у руховій активності. Маленькі діти з задоволенням слухають багато разів одні й ті ж твори. Дітям постарше подобається малювати під музику.
Потрібно прагнути всіляко активізувати фантазію дитини при сприйнятті музики. Батькам можна придумати різні ігри, підібрати музичні уривки, що імітують шум моря, стукіт дощу і попросити дитину дізнатися відтворені в музиці явища. Якщо не все відразу виходить, як вам хотілося, не показуйте свого засмучення, спробуйте розібратися в тому, що не вдалося із задуманого. Слід пам'ятати, що життя дитини не люблячого музику біднішими, ніж духовний світ його однолітка, який розуміє музику. Любіть своїх дітей!