top of page

Одне з головних завдань сучасного закладу дошкільної осві­ти — забезпечення конституційного права кожної дитини на охо­рону життя і здоров’я. А здоров’я дитини неможливо забезпечити' без раціонального харчування.

Проблема здоров’я дітей дошкільного віку в Україні належить до найважливіших соціальних проблем, оскільки раціональне хар­чування є однією з найбільш важливих і ефективних передумов, що впливають на зріст і розвиток дітей, визначають їхній гармо­нійний фізичний розвиток, а також оптимальне функціонування всіх органів і систем.

Раціональне харчування — одна з основних умов здоров’я лю­дини, її довголіття, плодотворної праці.
Для забезпечення правиль­ного харчування будь-якій людині необхідні три умови:

•  наявність у їжі усіх необхідних інгредієнтів;

•  здоровий травний тракт;

•  раціональний режим харчування.

Організація харчування в закладі дошкільної освіти — це про­блема великої соціальної значущості, особливо в умовах дійсних соціально-економічних обставин. Дитина перебуває в дитячому садку протягом 9-12 годин. Харчування здебільшого забезпечу­ється саме в ЗДО. Від того, наскільки правильно буде воно органі­зовано, багато в чому залежать і здоров’я малят, і всебічний їхній розвиток.

Раціональне харчування, що відповідає фізіологічним потре­бам організму, який зростає, в харчових речовинах і енергії, за­безпечує нормальний гармонійний розвиток дитини, підвищує її стійкість до різних несприятливих факторів зовнішнього середови­ща, сприяє виробленню імунітету до різних інфекцій. Доведено, що діти, які отримують змалечку правильне харчування, рідше хво­ріють, а у разі виникнення захворювань переносять їх порівняно легкої, зазвичай, без ускладнень.

Харчування повинно не лише покривати енерговитрати, але і 

забезпечувати неперервні процеси, необхідні для росту і розвитку (тобто дитина справді «їсть для того, щоб жити»). За результатами досліджень доведено, що процеси обміну речовин у дітей протіка­ють значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Діти дошкільного віку більше рухаються і гуляють, що теж спричиняє значні енергетичні витрати.

У їжі повинні обов’язково поєднуватися у правильному спів­відношенні речовини, що входять до складу тварин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода.

Правильна організація харчування дітей у закладах дошкіль­ної освіти набуває особливої актуальності через високий показник охоплення дошкільною освітою дітей віком від 1 до 6 (7) років. Тому організація раціонального харчування дитини потребує постій­ної уваги батьків вихованців та працівників закладів дошкільної освіти.

u_files_store_3_47.jpg

Портал «Знаїмо» – це коли ми знаємо, що їмо!

Реформуємо систему харчування в українських закладах освіти та надаємо достовірну інформацію про збалансовану їжу й корисні звички. «Знаїмо» – це коли ми знаємо, що їмо!

Реформа системи харчування у закладах освіти, розпочата в Україні у 2020 році, – це важливий крок до здоров’я і щастя дитини та суспільства тощо. Наразі це комплекс заходів, метою яких є зміна системи харчування – від норм споживання, технологічних процесів, підходу до закупівлі продуктів, послуг харчування та обладнання харчоблоків до поведінкових аспектів і суспільного сприйняття та розуміння здорового харчування й корисних харчових звичок.

bottom of page